Kino AMOK po raz drugi otrzymało dofinansowanie z programu Unii Europejskiej MEDIA na projekt ZEF Filmowa Autostrada do Europy. Dzięki wsparciu w Gliwicach zobaczymy więcej filmów ze Znakiem Jakości ZEF (Zespołu Edukatorów Filmowych). Wniosek gliwickiego kina Amok znalazł się na liście 13 projektów z całej Europy wybranych do dofinansowania w ramach drugiej edycji COLLABORATE TO INNOVATE – programu, który nagradza wyróżniające się, innowacyjne i oparte na współpracy projekty realizowane przez członków Europa Cinemas Network. Wspierane projekty muszą promować filmy europejskie, rozwijać ich widownię, w szczególności młodzieżową, oraz zwiększać konkurencyjność kin. 13 wybranych projektów z 16 europejskich krajów obejmuje szeroki zakres tematów: kompetencje filmowe i rozwój młodych odbiorców, europejski obieg filmów, innowacje technologiczne, marketing cyfrowy, zwiększenie frekwencji na widowni i aktywizacja kin po pandemii, a także ekologiczne praktyki i ułatwienie dostępu do kin  widzom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Łączna pula dofinansowania to niemal 1 mln euro, z czego Kino Amok otrzyma 100 tys. euro. Aby otrzymać grant należało zaproponować projekt nowej jakości oraz poszerzyć liczbę partnerów stanowiących jego zespół roboczy. W tym gronie znalazło się siedem kin z Polski (oprócz Kina Amok – Kino OKF Iluzja z Częstochowy, Kino Sokół z Nowego Sącza, Kino Mikro z Krakowa, Kino Rialto z Poznania, Kino 60 Krzeseł z Gorzowa Wielkopolskiego, Kino Kadr z Dąbrowy Górniczej) oraz jedno z Niemiec (Kino Achteinhallb z Saabrücken).
– To program z ogromnym potencjałem i nasz wielki sukces – poza Amokiem jeszcze tylko jedno kino w Polsce otrzymało dotację. Dzięki pozyskanym środkom wprowadzimy nowe działania merytoryczne, a do pracy z filmami włączymy nowe technologie. O szczegółach będziemy naszych widzów informować na bieżąco. Bardzo się cieszymy, że mamy rok na rozwój tego projektu i że został on dostrzeżony przez przedstawicieli Europa Cinemas – mówi Agnieszka Piotrowska-Prażuch z kina Amok w Gliwicach. 
ZEF działa przede wszystkim na polu przyznawania Znaku Jakości ZEF filmom, które wchodzą do kin – w ten sposób rekomenduje najciekawsze tytuły dla dzieci i młodzieży. Ponadto przyznaje Nagrody ZEF na festiwalach filmowych. Dodatkowo organizuje działania okołofilmowe, w celu zainteresowania filmem europejskim jak największej liczby widzów.

ZEF

Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) to grupa ekspercka, która za cel stawia sobie wyłanianie najciekawszych i najbardziej wartościowych pozycji filmowych skierowanych do dzieci i młodzieży, tak wśród premier kinowych, jak i programów dziecięcych festiwali filmowych, które odbywają się w Polsce. Więcej informacji na temat działalności ZEF można znaleźć na stronie internetowej www.zef.org.pl


Kino AMOK działa od 1993 r. Ma charakter kina studyjnego, prezentuje filmy artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich i europejskich. Działa w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach, który jest samorządową instytucją kultury. W 2013 r. kino AMOK otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zostało uznane za najlepsze kino w Polsce. Z kolei w 2017 r. otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsza edukację filmową. (mf)

Liderem projektu FILMOWA AUTOSTRADA DO EUROPY pozostaje Kino Amok w Gliwicach, zarządzane przez Teatr Miejski w Gliwicach.

KINO AMOK Teatr Miejski w Gliwicach

Kina partnerskie:

Kino OKF Iluzja – Częstochowa Kino Studyjne OKF Iluzja

Kino Sokół – Nowy Sącz Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Mikro – Kraków Kino Mikro

Kino Rialto – Poznań Kino Rialto

Kino 60 krzeseł – Gorzów Wielkopolski Kino 60 krzeseł

Kino Kadr – Dąbrowa Górnicza Kino KADR

Kino Achteinhallb – Saabrücken, Niemcy Kino achteinhalb Saarbrücken

Fotografia: M.Buksa/UM Gliwice